Najčastejšie otázky o robotických kosačkách

Dôvody, prečo si kúpiť kosačku Automower®

Vyžaduje si vlastníctvo a prevádzka kosačky Automower® veľa času?

Nie. Prevádzka kosačky Automower® je veľmi jednoduchá. Bez akejkoľvek námahy z vašej strany ako spotrebiteľa dosiahnete vždy dobré výsledky. Po inštalácii kosačka Automower® samostatne zabezpečuje dokonalé pokosenie trávnika bez akýchkoľvek zásahov z vašej strany – či už ste doma, v kancelárii alebo na dovolenke. Váš trávnik bude vždy dobre udržiavaný, ale vy už kosiť nebudete.

Používa sa ľahko?

Áno, veľmi ľahko. V porovnaní s bežnými kosačkami je tento produkt veľmi ľahký. Váži iba 7 až 14 kg. Ovládací panel je ľahko zrozumiteľný a pracuje sa s ním jednoducho – keď už je kosačka Automower® v prevádzke, môžete ju ponechať bez dozoru.

Je kosačka Automower® hlučná?

Vôbec nie. Hladina hluku pri kosačke Automower® je veľmi nízka, 69 dB až 58 dB(A) v závislosti od modelu. Je to hladina porovnateľná s priemernými bežnými kosačkami, ktorých hladina hluku je medzi 95 a 100 dB(A). Kosačka Automower® môže pracovať v záhrade bez toho, aby rušila vás alebo susedov.

Aký má kosačka Automower® vplyv na životné prostredie?

Keďže kosačka Automower® funguje na batérie, nevytvára žiadne emisie a jej spotreba energie je veľmi nízka. V závislosti od veľkosti trávnika sa náklady na energiu pohybujú okolo 8 – 42 GBP za sezónu.

Čo ak máte alergiu – zhoršuje všetko to kosenie alergiu?

Práve naopak, ak máte sennú nádchu alebo alergiu na trávu, kosačka Automower® môže byť pre vás dobrým riešením. Keďže nemusíte byť pri kosačke Automower®, keď kosí trávnik, automaticky eliminujete väčšinu kontaktu s trávou. Navyše, tráva je taká malá, že alergény sa neprenášajú vzduchom.

Ako používať kosačku Automower®

Ako sa inštaluje kosačka Automower®?

Inštaláciu ľahko vykonáte sami. Jednoducho postupujte podľa pokynov v návode na obsluhu. Zaberie vám 2 – 5 hodín v závislosti od veľkosti a zložitosti trávnatej plochy. Predajca alebo servis môže tiež ponúkať inštaláciu, hoci nie je zahrnutá v odporúčanej maloobchodnej cene.

Ako sa kosačka Automower® spúšťa a zastavuje?

Po nainštalovaní systému musíte zapnúť hlavný vypínač, stačiť tlačidlo START (ak je k dispozícii) a zatvoriť dvierka klávesnice. Ak ju chcete zastaviť, jednoducho stlačte veľké tlačidlo STOP.

Je potrebné zakopať kábel?

Nie. Kábel môžete viesť po zemi pomocou dodaných upevňovacích kolíkov. Po niekoľkých týždňoch ho tráva zarastie a kábel sa v nej stratí. Odporúča sa trávu po obvode skosiť na čo najmenšiu výšku, aby sa kábel dostal čo najbližšie k zemi. Ak však chcete kábel hneď uložiť do zeme, môžete. Odporúčaná hĺbka je 3 – 10 cm.

Čo sa stane, ak zabudnem PIN kód?

Musíte sa obrátiť na predajcu, ktorý vám pomôže znova získať PIN kód.

Vhodné záhrady

Aké je maximálna plocha na prevádzku kosačky Automower®?

Kosačka Automower® si poradí s trávnikmi s rozlohou až 6 000 m² +/– 20 % v závislosti od modelu a zložitosti záhrady.

Budem stále potrebovať aj bežnú kosačku?

Nie. Na dokosenie okrajov a konečnú úpravu trávnika odporúčame použiť vyžínač.

Čo ak je môj trávnik väčší ako 6 000 m²?

Môžete vedľa seba nainštalovať dva stroje. Máme mnoho skúseností s „viacnásobnou“ inštaláciou po celom svete.

Môžem používať kosačku Automower® v menšej záhrade?

Áno. Nastavte čas kosenia podľa potrieb svojej záhrady pomocou funkcie Časovač. V stručnej príručke nájdete doby kosenia v hodinách pre jednotlivé modely, čo vám pomôže upraviť časovač podľa veľkosti trávnika.

Poradí si kosačka Automower® so všetkými typmi záhrad?

V zásade áno – čo môže pokosiť bežná kosačka, môže bežne pokosiť aj kosačka Automower®. Obmedzenie môže nastať vo veľmi rozkúskovaných záhradách (v ktorých sa trávnik skladá z mnohých malých plôch, ktoré nie sú prepojené), keďže v takom prípade treba kosačku prenášať manuálne. Pri inštalácii sa musíte uistiť, že kosačka Automower® nekosí plochy, ktoré nechcete kosiť, napr. kvety, kríky, stromy, kamene atď.

Poradí si kosačka Automower® s mojím nerovným trávnikom?

Vďaka veľkým kolieskam si kosačka Automower® poradí veľmi dobre s nerovnými povrchmi. Nevadia je ani svahy so sklonom až 45 % (24°). Kosačka Automower® môže uviaznuť iba v malých hlbokých jamách. Na druhej strane, kosačka Automower® je dostatočne malá na to, aby dokázala kopírovať zakrivenosť členitého trávnika. „Kopce“ nevykosí až po zeminu, ako mnohé veľké kosačky.

Poradí si kosačka Automower® s úzkymi prechodmi?

Áno, kosačka Automower® pokosí aj úzke prechody až do šírky 60 cm v závislosti od modelu.

Dokáže kosačka Automower® rozoznať predmety, ako napríklad oblečenie alebo hračky, ktoré ležia na tráve?

Nie. Majiteľ musí dbať o to, aby sa na trávniku nenachádzali žiadne predmety. Akýkoľvek predmet, ktorý je dostatočne malý na to, aby po ňom kosačka Automower® mohla prejsť, môže byť poškodený. Môže tiež poškodiť čepele zariadenia. Pred spustením kosačky Automower® sa uistite, že sa na trávniku nenachádzajú malé predmety.

A čo šišky zo stromov, konáre a ovocie, ktoré je na zemi?

Ak chcete predĺžiť živostnosť čepelí čo najviac, tieto typy predmetov treba pravidelne pohrabať alebo pozbierať. Kosačku nepoškodia, ale čepele sa rýchlejšie opotrebujú. Konáre stromov môžu čepele poškodiť alebo ohnúť, čím sa zníži kosiaci výkon.

Mám krásny kvetinový záhon a stromy, ktoré chcem ochrániť. Dá sa to?

Ak ste kábel nainštalovali správne okolo kvetinového záhonu, stromu, kra alebo iného objektu, kosačka Automower® ho nepoškodí ani sa nedostane do danej oblasti.

Ako si kosačka Automower® poradí s veľmi vysokou trávou?

Ak je tráva veľmi vysoká a hustá, mali by ste zvýšiť výšku kosenia a potom ju pravidelne znižovať až na požadovanú úroveň. Vo veľmi extrémnych podmienkach treba trávnik pred spustením kosačky Automower® pokosiť bežnou kosačkou.

V trávniku mám veľa machu. Ako to ovplyvní kosačku Automower®?

V skutočnosti kosačka Automower® bude mať vplyv na mach. Neustále kosenie má veľmi pozitívny vplyv na rast trávy, čo vedie k postupnému vymiznutiu machu z trávnika.

Pokosí kosačka trávu aj v daždivom počasí?

Áno, kosačka Automower® kosí trávu v každom počasí a je navrhnutá tak, aby zvládla aj dážď. V extrémnom počasí, ako sú prívalové dažde a búrky, sa odporúča premiestniť kosačku do vnútra.

Bude kosačka kosiť aj počas veľkých horúčav?

Kosačka je navrhnutá tak, aby bola schopná prevádzky pri teplotách až do 45 ºC. Od približne 25 ºC budú pri modeloch s batériami NiMH kosenie a čas nabíjania kratšie, keďže kapacita batérie je pri vyšších teplotách nižšia. Oblasť výkonu však zostane nezmenená. Modely, ktoré využívajú lítium-iónové batérie, majú stály výkon pri akýchkoľvek teplotách.

Kosačku Automower® chcem používať na chate alebo sa o ňu deliť so susedom. Dokáže fungovať na dvoch rôznych miestach?

Áno. Ak kúpite dve nabíjacie stanice a dva obvodové káble, môžete mať dve inštalačné umiestnenia a používať jednu kosačku Automower® na oboch miestach.

Systém a navigácia kosačky

Aké sú výhody kosenia trávnika podľa náhodného vzoru?

Vďaka koseniu podľa zdanlivo náhodného vzoru v rôznych smeroch získate trávnik pripomínajúci koberec v celej záhrade. Už 20 rokov sa tento spôsob potvrdzuje ako najspoľahlivejší, keď chcete dosiahnuť pokrytie celého trávnika bez oblastí s nepokosenou trávou. Aktuálne dostupné technológie GPS potrebné na systematické kosenie nie sú dostatočne spoľahlivé a presné, aby predstavovali zlepšenie voči obvodovému káblu a náhodnému systému, ktorý v súčasnosti používa kosačka Automower®.

Aké výhody má systém hraničného kábla, ktorý určuje oblasť kosenia?

Je to veľmi dobrý a spoľahlivý systém, ktorý zaručuje, že kosačka vždy zostane vo vnútri hraníc v každom počasí a v akejkoľvek záhrade. Predstavuje tiež veľmi jednoduchý a viditeľný spôsob vymedzenia hraníc.

Môže byť kosačka Automower® vybavená funkciou GPS?

Vysoko špecializované modely, ako napríklad 330 X, obsahujú vystavaný systém GPS, ktorý uľahčuje inštaláciu a pomáha pri navigácii. Niektoré modely sú vybavené aj komunikačným zariadením GPS, ktoré funguje ako zariadenie monitorovania polohy v prípade krádeže. Pomocou tohto zariadenia môže používateľ komunikovať s kosačkou cez správy SMS alebo aplikáciu telefónu iPhone.

Bezpečnosť

Môžu sa na tráve hrať deti, keď je kosačka Automower® v prevádzke?

Hoci kosačka Automower® využíva veľmi malý výkon, môže porezať prsty na rukách alebo nohách, ak sa dostanú do kontaktu s čepeľou. Zabudovaná bezpečnostná funkcia zabezpečí automatické zastavenie čepele, ak sa kosačka zdvihne alebo prevráti. Vzdialenosť medzi vonkajším telom kosačky a koncom čepele je tiež výnimočne dlhá, aby sa predišlo náhodnému kontaktu nohy alebo ruky s čepeľami. Aj napriek tomu odporúčame kosačku Automower® vypnúť, keď sa na trávniku hrajú malé deti.

Má kosačka Automower® alarm pre prípad krádeže?

Áno. Kosačka Automower® je vybavená niekoľkými systémami ochrany proti krádeži, ktoré sa môžu aktivovať. Najdôležitejšie: Kosačka Automower® sa nedá používať bez osobného PIN kódu. Inštalačný zámok nedovolí kosačke Automower® fungovať v rámci inej inštalácie, ako je tá vaša. Časový zámok vyžaduje zadanie štvorciferného PIN kódu vo vami určenom intervale. Alarm vyžaduje zadanie PIN kódu pri vypnutí kosačky Automower®. Inak sa spustí zvukový alarm. Navyše, komunikačná jednotka GPS zahŕňa monitorovanie polohy systémom GPS dostupné ako príslušenstvo pre väčšinu modelov.

Môže byť kosačka Automower® nebezpečná pre psy a mačky?

Nie. Naše skúsenosti ukazujú, že domáce zvieratá zvyčajne rešpektujú kosačku Automower® a ponechávajú jej priestor. Kosačka Automower® je navyše vybavená senzormi, čo znamená, že sa otočí a zmení smer, ak sa stretne s „objektmi“ ako sú domáce zvieratá. Ak sa zrazí s domácim miláčikom, kontakt je veľmi mierny a je málo pravdepodobné, že by spôsobila akúkoľvek škodu.

Údržba a servis

Kde sa dostanem k servisu a náhradným dielom?

Servis si môžete zabezpečiť v najbližšom autorizovanom servisnom centre. Nájdete ho pomocou funkcie Lokátor predajcov.

Akú má batéria životnosť?

To závisí od oblasti a nastaveného prevádzkového času kosačky. Ak kosačku Automower® používate 6 mesiacov v roku na ploche 800 m², batéria vydrží 2 – 4 sezóny. Ak chcete šetriť batériu, nastavte časovač podľa veľkosti trávnika. Počas suchého obdobia môžete jednoducho znížiť prevádzkový čas bez zníženia výkonu.

Akú životnosť majú čepele?

Životnosť čepelí závisí od typu pôdy a trávy. Zvyčajná životnosť je 1 – 2 mesiace na ploche 1 000 m². Ľahké čepele vymeníte v priebehu piatich minút pomocou bežného skrutkovača.

Treba kosačku počas zimy skladovať vo vnútri?

Áno, ak nepotrebujete kosiť v zime. Pred odložením kosačky Automower® na zimné obdobie ju treba vyčistiť, dosucha utrieť a potom uskladniť na suchom mieste, kde nemrzne. Tiež odporúčame uskladniť vo vnútri aj nabíjaciu stanicu. Nainštalovaný hraničný kábel treba ponechať na trávniku.

Ako udržovať kosačku Automower®, aby bola v čo najlepšom stave?

Pravidelná výmeny čepelí je veľmi dôležitá na dosiahnutie dokonalého pokosenia. Občas, v závislosti od veľkosti trávnika, by ste mali venovať pár minút očisteniu koliesok a tela kosačky od trávy.

Kúpa kosačky Automower®

Kde možno kúpiť kosačku Automower®?

Ak chcete nájsť predajcu, ktorý je k vám najbližšie, prejdite do Lokátora predajcov.

Koľko stojí kosačka Automower®?

Cena sa pohybuje približne od 1 500 € do 4 500 € v závislosti od kupovaného modelu.

Automower®Connect

Akú má SIM karta v kosačke mesačnú spotrebu údajov?

Okolo 25 MB za mesiac, ak sa používa.

Môžem si pozrieť zostatok na predplatenej SIM karte v kosačke?

Nie. Tieto informácie si budete musieť vyžiadať od svojho operátora.

Aký typ mobilnej SIM karty môžem použiť?

Mini SIM kartu (paušál alebo predplatné), ktorá podporuje sieť 2G GPRS.

Čo ak som zabudol heslo na prihlásenie do aplikácie?

Použite funkciu resetovania hesla na prihlasovacej obrazovke v aplikácii.

Ako možno zmeniť heslo prihlásenia sa do aplikácie?

Prostredníctvom ponuky Nastavenia účtu v aplikácii.

Dá sa zmeniť e-mailová adresa, ktorú používam na prihlásenie?

Nie. Budete si musieť vytvoriť nový účet pomocou novej e-mailovej adresy. Všetky kosačky bude potrebné znova spárovať s novým účtom.

Dá sa v aplikácii zmeniť PIN kód kosačky?

Nie. PIN kód kosačky a iné bezpečnostné nastavenia nie je možné zmeniť v aplikácii.

Aká je funkcia príkazu „Zrušiť párovanie kosačky“ v aplikácii?

Odstráni sa párovanie medzi vaším účtom a kosačkou. Všetky ostatné účty, ktoré sú spárované s kosačkou, budú mať aj naďalej úplný prístup.

Ako odstrániť párovanie zo všetkých účtov?

Prostredníctvom ponuky kosačky.

Prečo sa kosačka po zmene nastavenia v aplikácii na niekoľko sekúnd zastaví?

Je to úplne normálne správanie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *