Renovácia trávnika výsevom semien trávy

Renovácia trávnika výsevom semien trávy

Ak nepôsobia prostriedky na likvidáciu buriny a objavujú sa hnedé škvrny, začnete pochybovať, či bude vaše záhrada ešte niekedy vyzerať ako predtým. Ale nádej umiera posledná. Môžete začať znova s renováciou trávnika.

Spôsob renovácie závisí od potrieb pôdy

  • Čas: Záleží na veľkosti trávnika a používaných strojoch
  • Obťažnosť: Stredná
  • Úroveň: Pokročilá

Než začnete

Dosievanie alebo pokládanie kobercov trávnika? Rozhodnite sa, ktorý spôsob renovácie trávnika použijete – nové osivo alebo pokladanie kobercov trávnika – podľa toho, aká veľká časť trávnika je poškodená. Ak je to mene ako 40 %, dosievanie bude postačujúce.

Prečo renovovať? Pokúste sa zistiť príčinu, prečo došlo k poškodeniu trávnika. Je to dôležité pri výbere nového osiva a môže to ovplyvniť ďalšie rozhodovanie v priebehu renovácie.

Odhadnite rozsah. Než začnete, zkúste vypočítať, o akú veľkú úlohu pôjde. Budete si musieť požičať prevzdušňovač? Budete chcieť použiť sypací vozík? Bude nutné pozvať profesionála na časť prác?

Je rozdiel, ak renovujete trávnik dosiatím alebo položením trávnikových kobercov. Keď je poškodených viac ako 40 % trávnatej plochy, mali by ste položiť nové trávnikové koberce, ale ak je patrné, že došlo k poškodeniu alebo je trávnik zarastený burinou na ploche menšej ako 40 %, bude dosiatie – to znamená dodanie ďalších trávnych semien na trávnatú plochu – postačujúce. V tomto návode sa zameriame na renováciu trávnika metódou dosievania. Pomôže nám Jan Karlsson, Commercial Lawn & Garden Expert spoločnosti Husqvarna. Ak by vám mal dať iba jednu radu, bude sa týkať zaslania vzorky pôdy na testovanie – vyrýpnite vzorku pôdy a zašlite ju do laboratória. Väčšina majiteľov pozemkov toto vôbec nerobí, pretože o tejto možnosti nevie. Alebo je to kvôli nákladom. V skutočnosti je zahájenie renovácie trávnika s urobeným testom pôdy dobrou investíciou.

„Ak neurobíte test pôdy, nikdy neviete, čo potrebuje, aby sa kvalita zlepšila. Môžete skončiť pri hnojení bez konca a bez viditeľných výsledkov. Test pôdy vám prezradí, čo máte robiť, ale tiež čo nerobiť. Poskytne vám informácie na prípravu efektívneho akciového plánu“, vysvetľuje Karlsson.

Spôsob testovanie pôdy sa líši v rôznych častiach sveta, ale v zásade ho robia komerčné laboratóriá. Laboratórium vám poskytne detailní postup, ktorý vám pomôže, keď zahájite renováciu.

1. Rozhodnite, kedy začať s renováciou


Sezóna vhodná na renováciu sa líši podľa toho, v akej časti sveta žijete, ale v každom prípade je dôležité, aby bola pôda dostatečne prehriata, aby mohli semená klíčiť a rásť. To znamená, že teplota pôdy musí byť najmenej 10 °C.

„Jedno pravidlo, ktoré platí o prvom kosení je vyčkať, kým sa trávnik nezazelená a vy máte istotu, že začal rásť“, podotýka Karlsson.

2. Určte dôvod, prečo došlo k poškodeniu trávnika


Ak zistíte, prečo došlo k poškodeniu trávnika, môžete využiť tieto znalosti a urobiť správne rozhodnutie v priebehu renovácie. Napríklad, ak trávnik preriedne v dôsledku vyrastajúcich stromov, ktoré vrhajú tieň na trávnik a bojujú o vodu a živiny, mali by ste zvoliť typ trávy, ktorá znáša tieň. Tiež by ste mali prerezať niektoré konáre stromov a umožniť tak lepší prístup slnečnému svetlu a dažďu.

„Niektoré informácie môžete získať iba pohľadom na trávnik, ale ja odporúčam zodpovedajúci test pôdy“, hovorí Karlsson.

3. Odstráňte burinu, trávnu plsť a mach


Vlastnú renováciu začnite odstránením buriny – obzvlášť tej viacročného – ručne alebo pomocou herbicidov. To zabráni, aby ostatné druhy rastlín konkurovali vašej novej tráve. Keď použijete herbicídy, prečítajte si pozorne návod na použitie a postupujte podľa inštrukcií. Väčšina produktov vám umožní dosievať po siedmich dňoch, ale niektoré prostriedky na zničenie buriny môžu zabrániť vyklíčeniu a rastu po dobu od troch do šiestich týždňov.

Zistite, ako to vyzerá s trávnou plsťou vyrytím časti trávneho porastu v hĺbke niekoľkých centimetrov. Ak je pórovitá vrstva hrubá asi dva centimetre, keď ju stlačíte, je nutné trávnik odmechovať. Ak je plocha vášho trávnika väčšia ako 300 m2, bude nutné použiť elektrický odmachovač alebo vertikálnu kosačku s prevzdušňovačom. Na menších plochách je možné použiť ručný odmachovač/rezacie hrable.

4. Pripravte pôdu


Mimo použitie pri odstraňovaní plste a machu, môže byť vertikálna kosačka s prevzdušňovačom použitá pre prípravu plochy na dosievanie. Prechádzajte cez danú plochu s hrotmi nastavenými tak, aby robili otvory do pôdy v hĺbke približne 3 až 12 mm a následne z plochy vyhrabjte uvolnené kusy plsti a machu. Ďalšou možnosťou, ako pripraviť plochu, je extenzívne ju prevzdušniť. Keď použijete túto metódu, musíte celú trávnatú plochu prjsť 3 – 5 krát, aby bola celá plocha riadne prevzdušnená. Avšak najlepšie výsledky docielite, ak použijete obe metódy: prevzdušnenie a následne vertikálne kosenie. To podstatne zlepší dodávku vody/závlahy semien a urychlí ich zakorenenie.

„Pôda, ktorá je príliš stačená alebo tvrdá, je obvyklý problém, s ktorým sa majitelia pozemkov stretávajú. Pre vodu a kyslík je potom skoro nemožné, aby sa dostali ku koreňovému systému vysadených rastlín, čo vedie k ich nedostatočnému rastu. Prevzdušňovač vytvorí otvory v pôde pre vodu a vzduch a vertikálna kosačka s prevzdušňovačom rozdelí trávne sadenice a zanechá za sebou viac sadeníc a hustejší trávnik.“

5. Zalejte trávnik


Trávne semeno a sadenice potrebujú vodu, aby vyklíčili a zakorenili sa. Pôda by nemala byť nacucaná vodou, ale dbajte na to, aby bola aspoň vlhká. Ak je trávnik suchý a výhliadky na dážď sú mizivé, začnite vytvárať zásobu vody v zemi spustením závlažovačov na hodinu až dve denne, niekoľko dní predtým, než začnete s výsadbou.

„Rovnomerne zavlažovať trávnik je veľmi dôležité. Ak tak urobíte a teplota pôdy je zodpovedajúca, ste na správnej ceste“, podotýka Karlsson.

6. Trávnik pohnojte


Hnojenie podporí rast novej výsadby a sadeníc a malo by sa urobiť tesne pred dosiatím. Použite hnojivo s pozvolným uvoľňovaním dusíka. Ak ste urobili test pôdy, budete určite vedieť, či bude nutné doplniť fosfor a draslík.

7. Výsev semien


Ak je váš trávnik v relatívne dobrej kondícii, môžete použiť zmes trávneho semena, ktorý ste použili už v minulosti. Ak ste urobili test pôdy, budete mať k dispozícii dobrú indikáciu, aké semeno použiť.

Semeno môžete aplikovať ručne, ale ak chcete mať istotu, že je trávne semeno aplikované rovnomerne, je najlepšie použiť sýpací vozík.

„Niektoré sýpacie vozíky sa dajú pripevniť k prevzdušňovaču. Odporúčam odstredivý sypací vozík, “ dodáva Karlssson.

8. Užívajte si


„Nie je nutné čakať nejaký čas, kým začnete plne využívať váš zrenovovaný trávnik. Ak ste trávnik dosievali, môžete ho začať hneď používať a kosiť tak, akoby ste to robili obvykle,“ hovorí Karlsson.

2 thoughts on “Renovácia trávnika výsevom semien trávy

  1. Julia

    Wau, úžasný nápad, ďakujem za tipy a triky, moja záhrada bude na jar pripravená ako nikdy predtým!

    Na stráž!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *